Wypadek może przydarzyć się każdemu. Niezależnie od jego przyczyn. Niezwykle istotne są jednak jego następstwa. Poszkodowani niejednokrotnie doznają uszczerbku na zdrowiu lub ponoszą straty materialne. Dochodzenie z tego tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia jest pełne formalności. Wiele osób często po prostu odbija się od odmowy ubezpieczyciela lub samych podstaw związanych z m.in.: zgłoszeniem szkody czy niejasnymi zapisami w OWU. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak dochodzić swoich roszczeń od Towarzystwa Ubezpieczeniowego – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
W przypadku spraw o odszkodowanie, niezbędne jest wykazanie szkody wynikłej z określonego zdarzenia. Ponadto przepisy powinny prawnie przewidywać obowiązek naprawy takiej szkody. Niestety w Kodeksie cywilnym nie została uwzględniona konkretna definicja ustawowa “szkody”. Nie oznacza to, że piśmiennictwo nie opisuje tego zagadnienia w sposób bardziej szczegółowy. W tym zakresie wyróżnia się m.in. szkody:
Typ poniesionej szkody jest istotny z perspektywy trybu w jakim będzie toczyło się postępowanie w sprawie, a także pozwala określić wysokość świadczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule pod tym linkiem.
Wedle art. 445 i art. 448 Kodeksu cywilnego zadośćuczynienie jest rekompensatą, którą co do zasady otrzymuje poszkodowany. Jeśli poniesiona szkoda ma charakter niematerialny – niejednokrotnie określana jest jako krzywda. Wobec tego zadośćuczynienie ma na celu naprawić skutki danego wydarzenia, które miało bezpośrednie, negatywne przełożenie na cierpienie poszkodowanego zarówno w aspekcie psychicznym, jak i fizycznym. W zakres ten zalicza się również naruszenie dóbr osobistych wskutek zniesławienia lub pomówienia.
Jeśli ubezpieczyciel zaproponował Ci ubezpieczenie nieadekwatne w stosunku do poniesionych przez Ciebie strat – posiadasz możliwość odwołania się od decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Wystarczy, że wysokość odszkodowania, które zaproponował podmiot nie pokrywa odpowiednio szkody. Przysługuje Ci również tzw. prawo do reklamacji, o którym powinien poinformować Cię ubezpieczycieli. Odwołanie od decyzji Towarzystwa może zostać złożone w formie: ustnej, pisemnej lub elektronicznej. Zgodnie z 819 § 1 Kodeksu cywilnego, termin na złożenie odwołania pozostaje w relacji zależności od rodzaju zdarzenia, czyli:
Dochodzenie roszczeń tej w kwestii niejednokrotnie wiąże się z koniecznością przejścia przez szereg formalności. Mogą one budzić po stronie osoby poszkodowanej wiele wątpliwości. Wystarczy wskazać na liczbę dokumentów do zgromadzenia oraz wypełnienia, czy temat rozmów z ubezpieczycielem. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek pytania w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Wspólnie opracujemy strategię działania, a ja przedstawię możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie w Twojej sytuacji. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Kinga Grzegorczyk