Zgodnie z treścią Kodeksu Cywilnego (KC) zadośćuczynienie i odszkodowanie, to pojęcia o różnym znaczeniu. Wiele osób posługuje się jednak tymi terminami zamiennie. Stosowanie ich jako synonimów jest błędem z perspektywy prawa. Najprawdopodobniej wynika to z pewnego podobieństwa w potocznym rozumieniu tych terminów. Zadośćuczynienie odnosi się jednak do cierpienia psychicznego, natomiast odszkodowanie jest pochodną szkody natury materialnej. W sytuacji, gdy uległeś wypadkowi, możesz żądać zapłaty obu roszczeń jednocześnie. Czym się od siebie różnią? Dowiesz się w tym artykule!
Wedle art. 445 i art. 448 KC zadośćuczynienie jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje osobie poszkodowanej. W tym przypadku poniesiona szkoda ma charakter niematerialny – najczęściej określana jest mianem krzywdy. Zgodnie z tym zadośćuczynienie to rekompensata, której celem jest naprawa negatywnych skutków zdarzeń, mających bezpośredni wpływ na fizyczne i psychiczne cierpienie poszkodowanego. Roszczenie przyznawane jest także za szkody o charakterze słownym, takie jak utrata dobrej reputacji na skutek pomówień.
Najistotniejszą różnicą między zadośćuczynieniem, a odszkodowaniem jest przede wszystkim cel roszczenia. Zadośćuczynienie, tak jak wcześniej zostało wspomniane ma na celu rekompensatę szkody niemajątkowej, natomiast odszkodowanie – szkody majątkowej.
Odszkodowanie definiowane jest jako uszczerbek stanu faktycznego. Przykładowo może być to uszkodzenie prywatnego samochodu. W takim przypadku określenie wysokości odszkodowania jest relatywnie proste. W celu dokonania prawidłowej wyceny wystarczy, że poszkodowany przedstawi m.in. rachunek za wizytę w warsztacie samochodowym. Jeżeli w trakcie zdarzenia doznał uszczerbku na zdrowiu – może dochodzić refundacji kosztów leczenia. Sytuacja nieco się komplikuje w przypadku krzywdy. W zakres terminu wpisuje się zarówno cierpienie psychiczne, jak i fizyczne. Natomiast zadośćuczynienie wyznacza niejako materialną rekompensatę krzywdy. Tego rodzaju powinność znajduje zastosowanie wyłącznie w sytuacji szkody na osobie.
Ustalenie kwoty zadośćuczynienia, w przypadku odszkodowania nie należy do najprostszych. Zważywszy na to, że jest to wyrównanie poniesionych strat niemajątkowych – należy uwzględnić wiele czynników, takich jak:
Wartość roszczenia powinna odpowiadać poniesionej przez poszkodowanego krzywdzie i nadać mu emocjonalną równowagę. W celu należy powołać się na dowody z opinii biegłych psychiatrów i psychologów. To oni zajmują się oceną wpływu zdarzenia na stan psychiczny pokrzywdzonego.
W wielu przypadkach dane zdarzenie może stać się przyczyną powstania szkody materialnej, którą wiąże się z odszkodowaniem, jak i szkody niematerialnej wymagającej zadośćuczynienia. Przykładem będzie wypadek samochodowy, w którym poszkodowany poniósł ciężki uszczerbek na zdrowiu. Wystarczy, że w konsekwencji stanie się on osobą wymagającą stałej opieki, a samo zdarzenie wpłynie w sposób istotny na jego zdrowie psychiczne. Jeżeli zastanawiasz się jak skutecznie dochodzić należnych Ci roszczeń – skontaktuj się ze mną! Umówimy spotkanie, a ja zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu!
Autor: Kinga Grzegorczyk