Każdego roku w Polsce dochodzi do tysięcy wypadków drogowych, w wyniku których poszkodowani doznają obrażeń lub ponoszą straty materialne. Jeśli dotyczy Cię taka sytuacja, możesz mieć prawo do ubiegania się o otrzymanie odszkodowania. Stanowi ono rekompensatę finansową za poniesiony przez Ciebie uszczerbek na zdrowiu. Ile wynosi termin na zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi? Po jakim czasie należy spodziewać się wypłaty należnego świadczenia? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
W przypadku, gdy brałeś udział w wypadku samochodowym pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest zgłoszenie szkody Twojemu ubezpieczycielowi lub firmie ubezpieczeniowej sprawcy wypadku. Dostarczona dokumentacja powinna zawierać takie informacje jak:
Istotnym aspektem będzie również podanie daty sporządzenia dokumentu oraz umieszczenie na nim własnoręcznego podpisu. Następnie po dokonaniu zgłoszenia przechodzimy do etapu oczekiwania na rozpoznanie sprawy.
Zgodnie z treścią art. 817 Kodeksu cywilnego towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłacenie Ci odszkodowania. Bieg czasu rozpoczyna się od dnia dokonania zgłoszenia. Natomiast w praktyce czas oczekiwania na otrzymanie rekompensaty uzależniony jest od zawiłości danej sprawy. W przypadku, gdy ustalenie okoliczności niezbędnych do określenia np. wysokości świadczenia nie było możliwe na przestrzeni wspomnianego terminu – firma ubezpieczeniowa zobowiązana jest do uiszczenia świadczenia w ciągu 14 dni, liczonych od dnia, w którym udało się ustalić odpowiedzialność ubezpieczyciela. Co ważne musi to nastąpić nie później niż 90 dni od zgłoszenia zawiadomienia o szkodzie. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość ponownego wydłużenia się czasu oczekiwania.
Poszkodowany ma aż 3 lata na zgłoszenie szkody z OC ubezpieczycielowi. Jednak w przypadku, gdy do wypadku doszło w wyniku czynu niedozwolonego – termin ten może zostać wydłużony nawet do 10 lat. Natomiast w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zbrodnią lub występkiem czas na wysłanie dokumentacji do towarzystwa ubezpieczeniowego upływa po 20 latach od dnia popełnienia przestępstwa. Przedawnienie następuje tutaj bez względu na to, kiedy pokrzywdzony został poinformowany o okolicznościach związanych z pojawieniem się szkody.
W sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponowało Ci kwotę odszkodowania, która Twoim zdaniem nie jest adekwatna do strat, które poniosłeś w wyniku wypadku – masz prawo do złożenia odwołania. Wedle 819 § 1 Kodeksu cywilnego należy tego dokonać:
W wydanym przez ubezpieczyciela postanowieniu powinna znaleźć się informacja o możliwości odwołania się od jego decyzji. Reklamacja może przybrać formę ustną, pisemną lub elektroniczną.
Istotną kwestią przy odszkodowaniu za poniesione straty w wypadku samochodowym jest w miarę możliwości szybkie zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Wynika to z faktu, że wraz z upływem lat dokonanie analizy okoliczności zdarzenia staje się znacznie trudniejsze. Jednak każdy przypadek jest inny, dlatego zawsze sprawa wymaga indywidualnego podejścia. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie i wspólnie opracujemy strategię działania. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Kinga Grzegorczyk